Blog

Wybór fotografa ślubnego - na co zwrócić uwagę?

OK, zacznijmy od tego że zapadła decyzja - pobieracie się. Na wstępie ogromne gratulacje :) Przed Wami jednak nie lada wyzwanie związane z organizacją dnia ślubu. To ile czasu i zaangażowania poświęcicie, będzie miało przełożenie na jakość w rozumieniu całości :)

Ja ze swojej strony chciałbym przekazać swoje spotrzeżenia na temat wyboru fotografa. Od 2016 roku profesjonalnie fotografuję śluby, mam także za sobą ten własny, więc co nie co już wiem i tym doświadczeniem chętnie się z Wami podzielę.

Fotograf ślubny - czy przyda się do czegoś innego niż same zdjęcia?

Jako, że głównie fotografuję śluby, eventy firmowe i uroczystości rodzinne, chętnie odniosę się do tej kwestii. Zastanawialiście się kiedykolwiek, do czego może Wam się przydać fotograf? Odpowiedź wydaje się prosta - do zrobienia zdjęć :-)

A co jeszcze?

Wróćmy np. do dnia ślubu. Taki fotograf jest z Wami przez większość czasu, lub w pobliżu. Wy prawdopodobie pierwszy raz w życiu pobieracie się, brakuje Wam doświadczenia, dochodzi stres. A co gdyby wykorzystać tego gościa lub dziwczynę z aparatem i podpytać o kilka kwestii? Np. o której godzinie powinien odbyć się ślub? Fotograf z doświadczeniem podpowie, da znać jakie są wady a jakie zalety wczesnego i późnego ślubu, powie kiedy jest najlepsze światło, da znać jak mniej więcej ułożyć harmonogram tego dnia itp. To przy planowaniu.

A w trakcie? Możesz spytać o wszelkie drobiazgi, ogarnięty fotograf powinien znać odpowiedź np. na którą nogę założyć podwiązkę, z której strony Panna Młoda siedzi w kościele, jak zorganizować zdjęcia z gośćmi :-) Jest tego tak naprawdę o wiele więcej. Ja czasami poprostu staram się rozładować atmosferę, rzucić żart aby odstresować uczestników wydażenia.

Podobnie jest w przypadku innych okoliczności - chrzty, komunie, imprezy rodzinne, eventy biznesowe czy sesje indywidualne :-) korzystaj z doświadczenia fotografa - o ile je ma :-) Ten blog także jest tego odzwierciedleniem.

Sesja ślubna w dniu ślubu czy innego dnia?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest raczej lista za i przeciw każdego rozwiązania.

Sesja ślubna - zdjęcia pozowane w tym samym dniu co ślub to rewelacyjne rozwiązanie w przypadku chęci zachowania "tych" emocji. To co jest w Was w dniu ślubu często ciężko powtórzyć później. Jeżeli jest czas i okoliczności na to pozwalają to uważam, że warto zawsze warto wykonać chociażby krótką sesję w dniu ślubu. Wystarczy 15 minut na stworzenie wyjątkowej pamiątki. Sesja wyłącznie w dniu ślubu to także oszczędność czasu i pieniędzy. Odpada bowiem makijaż, fryzjer itp na inny dzień.

Sesja w dniu ślubu jest możliwa jeżeli zwyczajnie jest na nią czas. Idealne rozwiązanie jeżeli ślub i przyjęcie odbywa się w tym samym miejscu a dodatkowo także przygotowania. Jest to idealna sytuacja ponieważ takie zdjęcia możemy wykonać nawet przed ceremonią a także później. Odpada czas potrzebny na wszelkie przejazdy.

Ważne jest też otoczenie - jeśli sceneria miejsca sprzyja takim zdjęciom albo dodatkowo wręcz bardzo zależy Wam aby uchwycić piękno danego miejsca z którym nieodłącznie będą wiązać się Wasze wspomnienia to jest to must have.

Sesjom w dniu ślubu sprzyjają miesiąće letnie, kiedy dzień jest długi i mamy więcej czasu na korzystanie z dobrodziejstw światła słonecznego. To samo możemy również napisać o godzinie rozpoczęcia uroczystości - preferowane są tu wcześniejsze godziny ślubu.


Sesja plenerowa w innym dniu niż ślub to rozwiązanie dla osób chcących poświęcić nieco więcej czasu na ten elemet fotografii ślubnej. W tym przypadku jesteśmy mniej uzależnieni zarówno od pogody jak i od miejsca. Zdjęcia poślubne możemy wykonać w temacie kompletnie nie związanym z tematem przewodnim samego ślubu. Możemy wybrać się w miejsce jakie się Wam tylko wymaży. Czasmi można się zdecydować nawet na wybór innej osoby fotografującej - która specjalizuje się w tym co Was zainteresuje.

Brak presji czasu, swoboda w wyborze miejsca i okoliczności to ogromne zalety innego dnia. Należy mieć jednak na uwadze dodatkowe koszty związane chociażby z pracą fotografa czy przygotowaniem makijażu i fryzury. Ważne jest aby nie odwlekać sesji poślubnej zbyt długo. Bardzo ważne są emocje towarzyszące Wam w tym szczególnym czasie - to jedno a drugie - to życie sprawia niespodzianki i czasami ciężko jest np. zmieścić się w ubrania ślubne ;-) domyślasz się o czym mówię?

Fotografia Chrztu Świętego - wskazówki dla rodziców

Uroczystość Chrztu Świętego Waszego dziecka lub innego bliskiego Wam dziecka, które niebawem dostąpi takiego sakrementu jest jedną z najczęściej uwiecznianych chwil na zdjęciach przez fotografów. Jeżeli szukacie profesjonalnego fotografa na chrzest w Warszawie, Ząbkach, Markach, Wołominie, Legionowie itp itd to oczywiście zapraszam do skorzystania z mojej oferty :) Nie mniej jednak jako osoba, która uczestniczyła już w wielu tego typu uroczystościach, dwukrotnie jako rodzic i trzykrotnie jako chrzestny ale setki razy jako fotograf mam dla Was kilka wskazówek.

Po pierwsze fotograf na Chrzest Święty i wykonane przez niego/ją zdjęcia to pamiątka dla rodziców a przede wszystkim dziecka na całe życie. To pierwsza tak ważna uroczystość sakramentalna w życiu każdego chrześcijanina. To także cudowne chwile spędzone w rodzinnym gronie w odświętnej atmosferze - pięknie umalowana mama, tata w garniturze, dziadkowie często jeszcze w pełnym składzie - to bardzo ważne momenty, których już nie da się powtórzyć. Ja sam dobrze pamiętam, że ostatnie zdjęcia mojej już nieżyjącej babci pochodzą z dnia Chrztu starszego syna i jedna z niewielu namacalnych pamiątek.

O obecności fotografa i jego zatrudnieniu najczęściej decydują rodzice. Bardzo często taka usługa jest również prezentem z okazji dnia chrztu od matki chrzestnej lub ojca chrzestnego. Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla maluszka to fotografia chrztu w postaci vouchera może być świetnym pomysłem.

Ok, a jak wygląda taki dzień z fotografem? 

W przypadku moich usług poprostu towarzyszę rodzinie, jestem reportaż,ystą, najczęściej spotykamy się już w domu maluszka na około godzinę przed wyjściem do kościoła aby uwiecznić przygotowania, ubieranie, detale i pamiątki oraz osoby, które już są z dzieckiem. To ważny moment, często owocujący njpiękniejszymi kadrami tego dnia. Tu bardzo ważne jest przygotowanie miejsca do ubierania maluszka, skompletowanie w jednym miejscu akcesoriów - szatki, świecy, ubranek oraz zadbanie o ogólny ład w pomieszczeniach w których będziemy robić zdjęcia.

Następnie udajemy się do kościoła, gdzie odbędzie się przyjęcie sakramentu. Czasami jest to moment gdzie dopiero spotykam się z Wami. Jeżeli CHrzest jest w czasie Mszy to również w niej uczestniczę, dyskretnie udzielając wskazówek i niejako z ukrycia fotografuję Waszą rodzinę a w trakcie samego sakramentu powstają fotografie, których nie da się powtórzyć. Mówi się, że fotografia Chrztu Świętego jest najtrudniejsza, ponieważ wszystko dzieje się bardzo szybko, jaest kilka kluczowych momentów ważnych do uwiecznienia jak znaczenie krzyżem, polewanie główki, namaszczenie krzyżmem, nałożenie szatki i zapalenie świecy. Często w takiej uroczystości bierze udział kilka lub kilkanaście rodzin, więc przy ołtarzu jest tłok i mały chaos, dlatego niezmiernie ważne jest doświadczenie fotografa i umiejętność odnalezienia się w sytuacji, współpracy z innymi obcymi fotografami oraz znajomość samego obrzędu.

Po zakończonej Mszy zawsze namawiam do wykonania kilku pamiątkowych zdjęć przy ołtarzu oraz w ogrodzie kościoła. Możemy również wykonać zdjęcia grupowe ze wszystkimi gośćmi.

Jeżeli sobie tego życzycie mogę być również obecny na przyjęciu aby stworzyć nieco obszerniejszą pamiątkę w postaci reportażu oraz zdjęć pozowanych z najbliższymi.

Wasze zdjęcia standardowo są gotowe w około miesiąc i umieszczane w galerii internetowej. Możecie również zamóić różnego rodzaju pamiątki takie jak odbitki fotograficzne, fotoalbumy itp.

Fotografia biznesowa, zdjęcia do CV i na Linkendin - na co to komu?

Znasz powiedzenie "jak cię widzą, tak cię piszą"? Myśle, że każdy zna. Czy nam się to podoba czy nie, jako ludzie oceniamy innych ludzi oraz przedmioty czy budowle w dużej mierze po wyglądzie. Oczywiście w mniejszym lub większym stopniu ale jest to u nas nieuniknione. Zmysł wzroku dostarcza naszemu biologicznemu komputerowi niezliczona ilość informacji. Wiem, że wiele osób chce to bagatelizować, twierdzi że liczy się intelekt, poczucie humoru, kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie.... bla bla bla :)

Prawda jest taka, że pomimo różnych polityk antydyskriminacyjnych wygląd ma znaczenie. Oczywiście rekruter nie powinien prowadzić konkursu piękności ale podświadomie możemy zyskać kilka punktów dodatnich jeżeli pokażemy się z dobrej strony, przedstawimy swój dosłownie profesjonalny wizerunek. Zauważ jak ważne są zdjęcia w portalach - socialmediach, to filmy i zdjęcia napędzają ruch i zainteresowanie odbiorców. 

Są zawody i profesje w których wygląd wręcz może być bardzo decydujący, pomimo tego że ważne są również inne aspekty. Według mnie i moich doświadczeń z klientami, którzy pojawiają się w studio - dobre zdjęcie, dopasowane do profilu zawodowego i charakteru, może znacznie wpłynąć na wizerunek zawodowy. Dobre zdjęcie doda nam również pewności siebie co w stresujących sytuacjach może być kluczowe.

Jak wygląda współpraca ze mną w tym aspekcie?

To może wydawać się brutalne ale aby dobrze "sprzedać" siebie musimy pokazać się z jak najlepszej strony - tak jak to robią wielkie koncerny ze swoimi produktami. Podejdźmy do tematu w ten sposób - na chwile stajesz się produktem, produktem z najwyższej półki, produktem premium, a taki produkt musi wyglądać jak milion dolarów. Razem możemy sprawić, że Ty będziesz wyglądać jak milion dolarów :)