Blog

Wybór fotografa ślubnego - na co zwrócić uwagę?

OK, zacznijmy od tego że zapadła decyzja - pobieracie się. Na wstępie ogromne gratulacje :) Przed Wami jednak nie lada wyzwanie związane z organizacją dnia ślubu. To ile czasu i zaangażowania poświęcicie, będzie miało przełożenie na jakość w rozumieniu całości :)

Ja ze swojej strony chciałbym przekazać swoje spotrzeżenia na temat wyboru fotografa. Od 2016 roku profesjonalnie fotografuję śluby, mam także za sobą ten własny, więc co nie co już wiem i tym doświadczeniem chętnie się z Wami podzielę.

Fotograf - czy przyda się do czegoś innego niż same zdjęcia?

Jako, że głównie fotografuję śluby, eventy firmowe i uroczystości rodzinne, chętnie odniosę się do tej kwestii. Zastanawialiście się kiedykolwiek, do czego może Wam się przydać fotograf? Odpowiedź wydaje się prosta - do zrobienia zdjęć :-)

A co jeszcze?

Wróćmy np. do dnia ślubu. Taki fotograf jest z Wami przez większość czasu, lub w pobliżu. Wy prawdopodobie pierwszy raz w życiu pobieracie się, brakuje Wam doświadczenia, dochodzi stres. A co gdyby wykorzystać tego gościa lub dziwczynę z aparatem i podpytać o kilka kwestii? Np. o której godzinie powinien odbyć się ślub? Fotograf z doświadczeniem podpowie, da znać jakie są wady a jakie zalety wczesnego i późnego ślubu, powie kiedy jest najlepsze światło, da znać jak mniej więcej ułożyć harmonogram tego dnia itp. To przy planowaniu.

A w trakcie? Możesz spytać o wszelkie drobiazgi, ogarnięty fotograf powinien znać odpowiedź np. na którą nogę założyć podwiązkę, z której strony Panna Młoda siedzi w kościele, jak zorganizować zdjęcia z gośćmi :-) Jest tego tak naprawdę o wiele więcej. Ja czasami poprostu staram się rozładować atmosferę, rzucić żart aby odstresować uczestników wydażenia.

Podobnie jest w przypadku innych okoliczności - chrzty, komunie, imprezy rodzinne, eventy biznesowe czy sesje indywidualne :-) korzystaj z doświadczenia fotografa - o ile je ma :-) Ten blog także jest tego odzwierciedleniem.

Sesja ślubna w dniu ślubu czy innego dnia?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest raczej lista za i przeciw każdego rozwiązania.

Sesja ślubna - zdjęcia pozowane w tym samym dniu co ślub to rewelacyjne rozwiązanie w przypadku chęci zachowania "tych" emocji. To co jest w Was w dniu ślubu często ciężko powtórzyć później. Jeżeli jest czas i okoliczności na to pozwalają to uważam, że warto zawsze warto wykonać chociażby krótką sesję w dniu ślubu. Wystarczy 15 minut na stworzenie wyjątkowej pamiątki. Sesja wyłącznie w dniu ślubu to także oszczędność czasu i pieniędzy. Odpada bowiem makijaż, fryzjer itp na inny dzień.

Sesja w dniu ślubu jest możliwa jeżeli zwyczajnie jest na nią czas. Idealne rozwiązanie jeżeli ślub i przyjęcie odbywa się w tym samym miejscu a dodatkowo także przygotowania. Jest to idealna sytuacja ponieważ takie zdjęcia możemy wykonać nawet przed ceremonią a także później. Odpada czas potrzebny na wszelkie przejazdy.

Ważne jest też otoczenie - jeśli sceneria miejsca sprzyja takim zdjęciom albo dodatkowo wręcz bardzo zależy Wam aby uchwycić piękno danego miejsca z którym nieodłącznie będą wiązać się Wasze wspomnienia to jest to must have.

Sesjom w dniu ślubu sprzyjają miesiąće letnie, kiedy dzień jest długi i mamy więcej czasu na korzystanie z dobrodziejstw światła słonecznego. To samo możemy również napisać o godzinie rozpoczęcia uroczystości - preferowane są tu wcześniejsze godziny ślubu.


Sesja plenerowa w innym dniu niż ślub to rozwiązanie dla osób chcących poświęcić nieco więcej czasu na ten elemet fotografii ślubnej. W tym przypadku jesteśmy mniej uzależnieni zarówno od pogody jak i od miejsca. Zdjęcia poślubne możemy wykonać w temacie kompletnie nie związanym z tematem przewodnim samego ślubu. Możemy wybrać się w miejsce jakie się Wam tylko wymaży. Czasmi można się zdecydować nawet na wybór innej osoby fotografującej - która specjalizuje się w tym co Was zainteresuje.

Brak presji czasu, swoboda w wyborze miejsca i okoliczności to ogromne zalety innego dnia. Należy mieć jednak na uwadze dodatkowe koszty związane chociażby z pracą fotografa czy przygotowaniem makijażu i fryzury. Ważne jest aby nie odwlekać sesji poślubnej zbyt długo. Bardzo ważne są emocje towarzyszące Wam w tym szczególnym czasie - to jedno a drugie - to życie sprawia niespodzianki i czasami ciężko jest np. zmieścić się w ubrania ślubne ;-) domyślasz się o czym mówię?